MUZEUM DAŠOVSKÝ MLÝN - historie, technika i romantika pod jednou střechou

Muzeum mlynářství a venkovského životního stylu

Dašovský mlýn je soukromé rodinné muzeum na trase mezi dvěma městy UNESCO - Třebíčí a Telčí. Historie mlýna sahá podle ústní tradice do doby panování Karla IV., písemný doklad o jeho existenci je datovaný před rok 1505, a první zmínka o mlýnech u Štěměch dokonce do roku 1386.

Na zhruba hodinové prohlídce s výkladem se dozvíte mnoho o historii místa, vývoji mlynářství, o rodech, které zde žily, a mnoho dalšího. Marta Mastná, která muzeum se svojí rodinou a přáteli založila, zde má svoje rodové kořeny už od roku 1700. Jejími vlastními slovy:

,,Muzeum Dašovský mlýn je splněním dětského snu, touhy vydobýt z letitých nánosů něco, co se díky přízni osudu zachovalo až do našich dnů. S velkou úctou jsme po léta ve vzácných chvílích volna, kousek po kousku, odkrývali mlýnská zařízení a předměty denní potřeby, které odpočívaly ukryté po celé generace. Z knih, časopisů, internetu a návštěv skanzenů čerpali dávno zapadlé vědomosti, učili se pojmenovávat jednotlivé stroje a chápat jejich funkci.

Když se podařilo najít zápis, že velká přestavba z původního českého složení na mlýn válcový proběhla v srpnu 1911, uspíšilo to naše předsevzetí ke stému výročí vše uspořádat do formy muzea, které by ukázalo našim dětem a vnukům, jak se žilo ve starých dobách, aby vynalézavost, fortel, i jména našich předků neupadly v zapomnění. Je ještě dlouhá cesta k tomu, aby mlýn vypadal jako kdysi, ale už teď se s vámi chceme podělit o dílo, které jsme vybudovali.

Dne 9.8.2011 proběhl slavnostní křest v podobě prvního zásypu zrní, za účasti většiny přátel, kteří nám zde pomáhali. Roli křtícího přijal kamarád, zpěvák a muzikant Petr Bende.

V roce 2012 se nám ze soukromých darů a jediné dotace, kterou jsme kdy dostali, podařilo obnovit i mlýnské kolo. Bylo postaveno sekernickou rodinou Mikyšků z Kojetína u Sedlčan. Kolo je plně funkční originál o průměru 4,55 metru.

Nejatraktivnější je ale množství předmětů denní potřeby, které se zde dochovaly v počtu přesahujícím leckteré větší státní muzeum. Na své si přijdou milovníci hraček, starého nádobí, knih, nechybí ukázky dobové módy.
Expozice muzea jsou rozmístěny ve čtyřech podlažích a zahrnují kompletní strojové vybavení válcového mlýna i zbytky původního českého složení, včetně barokních vyřezávaných sloupů. Dále je zde expozice zpracování lnu, předměty denní potřeby z kuchyně, dětského pokojíčku, prádelny, a stále z bohatého depozitáře doplňujeme další.

Samozřejmostí je výklad o technologii celého procesu mletí.

V roce 2015 byla otevřena expozice pana doktora Karla Hobzy, nejvýznamnějšího hospodáře, který zde působil. Zahrnuje i jeho obsáhlou secesní lékárnu.

V roce 2018 bylo muzeum rozšířeno o koutek zemědělského nářadí a strojů ve venkovní prostoře - možno nahlédnout při vyslovení zájmu.

V roce 2022 proběhlo několik zásadních změn: revitalizace obecního rybníka, v našem nákladu (bez dotací) byla vyměněna střecha mlýna, která sloužila od roku 1919, a zahájili jsme i opravu omítek.

Pro novou sezónu 2023 chystáme expozici historických oděvů a řemesel - knoflíkářství a výroby obuvi.

Dašov je umístěný 15 km západně od Třebíče, v krásné přírodě Českomoravské Vysočiny, v nadmořské výšce 598 - 711m. Můžete zde navštívit i další zajímavosti, jako je nejvyšší hora okresu Mařenka, kde je obnovená rozhledna, pomník hajného Poláčka, smírčí kámen postavený v roce 1689 pro zavražděnou dívku Marianu, lesní studánka s dobrou vodou, a nedaleko také terénní pozůstatky zaniklé středověké vesnice a hradiště Dašovice.

Pro sběratele turistických suvenýrů máme pohlednice, raritní razítko mlynáře z druhé poloviny 19. století a turistickou vizitku i známku Dašovský mlýn. Dále turistickou známku a vizitku rozhledny Mařenka, a také její oficiální razítko.

Samozřejmě si také můžete zakoupit či objednat cokoliv z věcí nabízených na tomto webu.

Kronika Dašovská je výpravná celobarevná kniha formátu 24x30cm s mnoha fotografiemi. Autorka Marta Mastná v ní po mnoha letech bádání shromáždila veškeré dostupné materiály a vědomosti o dějinách těchto míst, počínaje zaniklou vsí Dašovice. Kniha obsahuje zajímavosti o zdejším dolování zlata, archivní dokumenty a listiny popisující historii Štěměch a Dašova zasazenou do dobových souvislostí, blíže se věnuje dějinám mlynářství a konkrétně oběma dašovským mlýnům a jejich obyvatelům. Unikátní součástí jsou rodokmeny několika mlynářských rodů. Zakoupit ji můžete přímo na mlýně, v knihkupectví Trojan na Karlově náměstí v Třebíči nebo vám ji zašleme.

OTEVÍRACÍ DOBA: Mlýn je možno navštívit celoročně, včetně pondělků, ale po domluvě. Muzeum není naše zaměstnání, provádíme ve volném čase, takže prosíme o pochopení, pokud nebudeme moci vyhovět. Zejména o víkendech často pracujeme na výstavách a veletrzích (info na hlavní stránce). V zimním období je také třeba přihlédnout k venkovní teplotě, prostory nejsou vytápěné. Muzeum stále doplňujeme a vylepšujeme, může se tedy stát, že v určitém období mimo sezónu neprovádíme kvůli probíhajícím změnám.
Na domluvu volejte 606 788 244, pište na e-mail: mlynmuzeum@seznam.cz
nebo na facebook: Dašovský mlýn kde také najdete nejaktuálnější informace.

VSTUPNÉ: dospělí 100,-, děti do 15 let 50,- . V ceně vstupenky je zahrnuta upomínková pohlednice dle vlastního výběru. Nemáme stanoven minimální počet osob, ale z provozních důvodů minimální cenu za jednu prohlídku s hodinovým výkladem na 300,-.


OMEZENÍ
Pro vaše pohodlí a ze statických důvodů je doporučený počet 12 dospělých osob (cca 15 dětí) + průvodce.

Vstup je na vlastní nebezpečí a prostory nejsou bezbariérové, návštěvníci se špatnou hybností mohou mít problém při zdolávání strmých schodů.

Pro děti předškolního věku není prohlídka příliš vhodná, protože při výkladu neudrží pozornost.

Pejsky chováme a máme rádi, ale ne v prostorách muzea, kam nechodí ani ti naši.

Chceme zachovat přirozený vzhled místa, volně se prochází mezi exponáty. Za to od návštěvníků očekáváme, že se nebudou předmětů dotýkat, opírat se o ně a budou respektovat pokyny průvodce. Zvláště staletá keramika, hedvábná síta či dřevěné části narušené od červotočů mohou být křehčí, než vypadají a zničený unikátní předmět nám žádné omluvy ani peníze nenahradí, s čímž už bohužel máme zkušenosti.

Info pro nenechavce: objekt je střežen kamerovým systémem a zabezpečovacím zařízením elektronickým i živým :-).


Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Zpět na e-shop